Jak spakować się na narty?

Monte Bondone – piękno natury
6 grudnia 2016
Testy FISCHERA, Kluszkowce 2017
7 marca 2017
Pokaż wszystkie

Jak spakować się na narty?

Wiele osób, zwłaszcza początkujących, zadaje przed zbliżającym się wyjazdem pytanie: co należy zabrać ze sobą na narty? Ponieważ problem ten powtarza się dość często, postanowiłam przygotować niezbędnik narciarza, czyli co potrzeba, aby przeżyć udany wypad narciarski w każdych warunkach pogodowych. Ponad 20 lat doświadczenia, zdobywanego w różnych miejscach i przy różnej pogodzie, pozwala mi podzielić się z Wami tą wiedzą.

Poniżej znajdziecie listę rzeczy, które koniecznie musicie zabrać na wyjazd narciarski!

Strój narciarski

To podstawowa garderoba w czasie wyjazdu. Strój narciarski musi być wygodny, abyśmy mieli jak największą swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając nam bezpieczeństwo i ciepło na stoku. Co wchodzi w skład takiego stroju?

 • kurtka narciarska – gwarantuje nam ochronę przed niskimi temperaturami, wiatrem oraz śniegiem; powinniśmy mieć ze sobą także drugą kurtkę, która się przyda, np. w przypadku przemoczenia tej pierwszej;

 • spodnie narciarskie – jeśli to możliwe na wszelki wypadek warto zabrać dwie pary;

 • rękawice narciarskie – też warto spakować dwie pary, najlepiej różnej grubości;

 • skarpety narciarskie długie – ja zabieram tyle par, ile dni mam jeździć na nartach;

 • kask;

 • gogle;

 • okulary przeciwsłoneczne – sportowe z dobrym filtrem, odbijające się od śniegu słońce jest naprawdę rażące, dlatego ochrona oczu jest niezwykle ważna, zapewnia komfort widzenia;

 • buff/komin – to niezbędne zabezpieczenie szyi i głowy w każdym sporcie, koniecznie trzeba zabrać co najmniej jedną sztukę;

 • ciepła czapka – potrzebna po zdjęciu kasku.

Warstwy to podstawa

Wyjeżdżając na narty warto pamiętać, że bielizna to nasza „ druga skóra” – bardzo ważna pierwsza warstwa, którą zakładamy na stok. Powinniśmy zabrać ze sobą jej optymalną ilość, oczywiście w zależności od możliwości naszych zasobów w szafie. Ja zabieram sześć kompletów oddychającej bielizny (lub 12, jeśli jadę na dwa tygodnie). Oczywiście mówimy o górze i dole 😉

Druga warstwa również powinna być oddychająca, aby nie blokować oddychalności. Może to być polar lub softshell. Ilość warstw jest indywidualna i zależy od potrzeb naszego organizmu, musimy jednak pamiętać, że w górach temperatura jest niższa i jeszcze w marcu można porządnie zmarznąć.

Niezależnie od prognozowanej pogody w górach powinniśmy mieć zawsze krem z dużym filtrem, którego używamy przy każdym wyjściu na stok.

Dobrze jest mieć także buty, które założymy po zdjęciu nart – ja stosuje niskie, ale z gore tex’em i zawsze zmieniam buty pod wyciągiem, nawet jak skibus zatrzymuje się pod samym hotelem. Do butów zmiennych przyda się też plecak, który można zostawić pod wyciągiem lub w szafce na górze.

Sprzęt narciarski

Jak już jesteśmy odpowiednio ubrani i zabezpieczeni przed zimnem oraz promieniowaniem słonecznym, warto pomyśleć o sprzęcie, który musimy ze sobą zabrać:

 • naostrzone i posmarowane narty – przygotowany sprzęt to dużo większa przyjemność z jazdy; ja pakuję zawsze dwie pary nart: długie i krótkie;

 • kijki;

 • buty narciarskie; podpowiedź dla marznących Pań – buty mogą mieć też grzałki, bez czego ja nie funkcjonuję, więc do butów obowiązkowo pakuję akumulatory i ładowarkę 🙂

 • pokrowce na narty i buty – dwa rzepy to minimum, żeby bezpiecznie przewieźć nasze narty.

W co spakować ubranie i sprzęt?

W zależności od tego, w jaki sposób docieram do miejsca przeznaczenia na wyjazdy pakuję się zawsze w walizkę (do samolotu) lub w torbę (podróż samochodem lub autokarem).

Na koniec najważniejsza rada dla wszystkich narciarzy:

Pamiętajmy, że gór (zwłaszcza tych wysokich) nie należy lekceważyć o żadnej porze roku! Podstawą udanego wyjazdu i bezpieczeństwa jest odpowiedni ubiór i sprzęt, który pomoże poradzić sobie ze zmiennością pogody w tych rejonach.

_________________

Jeżeli obawiasz się, że czegoś zapomnisz, pobierz naszą listę, która umożliwi Ci szybkie i sprawne spakowanie się na wyjazd:

Lista rzeczy na wyjazd narciarski