Testy FISCHERA, Kluszkowce 2017

Jak spakować się na narty?
30 grudnia 2016
Testy FISCHERA, Kluszkowce 2017, część II
29 marca 2017
Pokaż wszystkie

Testy FISCHERA, Kluszkowce 2017

Jak co roku zostaliśmy zaproszeni na prezentację sprzętu zimowego FISCHERA, kolekcja 2017/2018. Testy poświęcone były głównie nartom zjazdowym i biegowym. Całość uzupełniła kolekcja ubrań, kasków i gogli oraz dodatków serwisowych. Nie sposób tu nie wspomnieć o szerokiej kolekcji butów zjazdowych i biegowych.

Obserwując rynek narciarski od lat, jesteśmy przekonani, że personalizacja sprzętu narciarskiego to właściwy kierunek rozwoju tego sportu. Oglądając najnowszą kolekcję na sezon 2017/2018 odnieśliśmy wrażenie, że jak mało która firma, FISCHER rozumie panujące tendencje i skutecznie wychodzi im naprzeciw.

Skoro personalizacja, to propozycja między innymi dla sympatyków naszej Akademii. W tym roku nową kolekcję będzie oceniał wymagający klient, który ostatnio zamienił narciarstwo zjazdowe na ski touring.

Do testów zaprosiliśmy wytrawnego narciarza-amatora – Stefana Schleifera, dla którego zwykłe narciarstwo nie stanowi już wyzwania. Nasz gość, ku ogólnemu zaskoczeniu, podczas dwudniowych testów miał na nogach buty do… ski touringu. Jak się później okazało, była w tym szaleństwie metoda.

dsc_06ff69  dsc_0867

 

Relacja

Testy odbyły się w dość nietypowych warunkach. Temperatura rosła w ciągu dnia do ponad 8 stopni na plusie i choć stoki były perfekcyjnie przygotowane a większość z nich miała ekspozycję północną, śnieg w miarę postępu dnia miękł, zmieniając się w pole kaszy.

BUTY W TECHNOLOGII VACUUM

Wygoda i perfekcyjne dopasowanie nogi do buta, stało się pomysłem FISCHERA na czerpanie pełni przyjemności z jazdy. To prawda, że mikro urazy stopy, otarcia czy ponadprzeciętna jej szerokość to udręka, która nie omija większości z nas. Zamiast przymierzać niezliczoną ilość butów różnych firm, wybrałem z kolekcji FISCHERA te, które najbardziej pasowały do stylu mojej rekreacji. Były to buty do wycieczek górskich TRANSALP VACUUM TS. Model wybrałem celowo i troszkę przewrotnie. Uczestniczyłem przecież w testach nart zjazdowych, a wybrany model to but do ski touringu. Celem moim było, aby za jednym razem sprawdzić technologię VACCUM i przydatność tego rodzaju buta do narciarstwa zjazdowego.

Wiadomo, że ski touring to sposób na intensywną formę ruchu. Stopa szczególnie narażona jest na działanie sił rozłożonych w wielu kierunkach. Niedopasowany but może skutecznie zrujnować przyjemność każdej górskiej wycieczki. Moja stopa ma ponad 130 mm szerokości, to znacznie ponad przeciętną. Tydzień wcześniej wspinałem się w tym samym, lecz jeszcze nie wygrzanym bucie w okolicach Skrzycznego. Ponad cztery godziny w niedopasowanym bucie to była prawdziwa gehenna. Stopa uległa deformacji, a ból skutecznie uniemożliwiał kontrolę nad nartą podczas zjazdu. Po profesjonalnej korekcji VACUUM, but zmienił się w wygodny i dopasowany zestaw, idealnie odpowiadający kształcie mojej stopy. Co szczególnie zaskoczyło, to sztywność i konstrukcja skorupy pozwalająca na dynamiczną jazdę nawet na twardszych nartach zjazdowych, przy optymalnych właściwościach skitourowych.

Dzięki właściwej mieszance plastiku, z której powstaje skorupa buta, możliwe jest poprzez wygrzewanie, a następnie ciśnieniowe jej zgniatanie takie uformowanie skorupy, aby idealnie dopasować ją do kształtu nogi narciarza. Takiemu wygrzewaniu cały but można poddać kilkukrotnie. Dodatkowo, co jest nowością, możliwe stało się też punktowe wygrzewanie skorupy. Zestaw specjalnych nakładek termicznych w rękach fachowca, pozwoli precyzyjnie zmodyfikować wszystkie drobne miejsca ucisku i nierówności. Prawie trzydzieści modeli butów można formować przy użyciu technologii VACUUM FULL FIT oraz technice wygrzewania punktowego.

dsc_0393 dsc_0397

Koniec części I

__________________

W części II omówimy wybrane modele nart z przyszłorocznej kolekcji.