Testy FISCHERA, Kluszkowce 2017, część II

Testy FISCHERA, Kluszkowce 2017
7 marca 2017
Tak Sobie Pojeździsz jak Sobie Wygrzejesz czyli buty od Fischer’a
25 listopada 2017
Pokaż wszystkie

Testy FISCHERA, Kluszkowce 2017, część II

BRILLIANT SELECTION

Proces indywidualizacji sprzętu pchnął FISCHERA o krok dalej. Eksperci producenta wybrali pięć nart z całej przyszłorocznej kolekcji. Pod względem właściwości są to narty, które można odnaleźć w katalogu, lecz w tych z BRILLIANT SELECTION dodatkowo zastosowano jednokierunkowe włókna węglowe i aramidowe. Z zewnątrz wyróżniają się czarnym kolorem osnowy węglowej, perfekcyjnym kształtem i nieprzeciętnym wzornictwem. To bardziej dzieła sztuki narciarskiego rzemiosła niż deski do zjeżdżania. Muszę przyznać, że są nieprzeciętnie piękne. Ciekawostką jest możliwość zamówienia unikalnej plakietki z nazwiskiem lub nawet zdjęciem, którą umieszcza się w dedykowanym miejscu poniżej wiązania. Pod względem właściwości i wszechstronności zastosowania, wyróżnia się model BRILLIANT MTN. To narta dla lepszych narciarzy z możliwością jazdy na trasie i poza nią. Dodatkowo niska waga i system stabilizacji czyni z niej perfekcyjnego towarzysza.

dsc_0377   dsc_0381   dsc_0410   dsc_0443

RACE czy MOUNTAIN

Nie każdy chce się wyróżnić zakładając narty z serii BRILLIANT COLLECTION. Wiadomo, cena jaką trzeba za to zapłacić dla części z nas nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem. Skupiłem się więc na właściwościach narty i stylu mojej jazdy. Tu z pomocą przyszła mi technologia materiałów, którą narty Fischera są wręcz naszpikowane. Każda z nich pomaga w innym fragmencie stabilizacji jazdy i służy innej grupie narciarzy. Jeżeli lubimy szybką jazdę po perfekcyjnie przygotowanym stoku, długie skręty i dynamikę wybić, koniecznie powinniśmy sięgnąć po narty CURV. Mnie szczególnie spodobała się narta RC4 CURV TI. To nie jest najwyższy model z tej grupy. Nadaje się jednak na twardy stok i jazdę slalomową. Przyda się, kiedy stok zrobi się bardziej miękki albo postanowimy zboczyć z głównych szlaków. Charakteryzuje się małym promieniem skrętu, co w połączeniu z technologią TRIPLE Radius pozwoli nam na dłuższe skręty gigantowe, jak i slalom po muldach.

Dla bardziej zaawansowanych narciarzy i na perfekcyjnie przygotowane stoki, polecam jednak RC4 CURV GT. To finezyjna narta przeniesiona krojem z World Cup, pod butem 80 mm i stabilizowana węglową siatką DIAGOTEX. Bardzo dynamiczna, twarda narta dla wymagających. Bardziej wynika to z jej charakterystyki niż z testów na stoku. Warunki panujące podczas testów w Kluszkowcach skutecznie uniemożliwiły sprawdzenie pełni możliwości CURV, jak i RC4 WORLDCUP SC.

Może właśnie z powodu warunków najchętniej sięgałem po PROGRESSOR F19 TI. Już w pierwszym kontakcie z nartą czuło się różnicę. Znacznie lżejsza od CURV i RC4, co zawdzięcza także charakterystycznemu fazowaniu krawędzi tzw. RAZORSHAPE i wkładce AIR TEC TI. To znakomita narta dla średnio jeżdżących narciarzy, którzy mają ochotę spróbować swoich sił także w trudniejszym terenie poza trasami. Znakomici narciarze odkryją tu zalety tzw. DUAL RADIUS, co czyni z narty narzędzie do zarówno dynamicznych skrętów slalomowych z charakterystycznym kopnięciem na koniec, jaki i płynnych stabilnych skrętów gigantowych. PROGRESSOR 19 to najwyższy model z grupy PISTE. Idąc w dół skali przez F18 do F16, dostajemy narty łatwiejsze dla mniej wymagających narciarzy. Łatwo przy ich pomocy złożyć zestaw dla całej rodziny. Różne długości, różna twardość oraz niska waga pozwolą zbudować domowy zestaw na lata.

Na koniec narta, której w natłoku wrażeń i braku czasu nie udało się docenić. Lepki i ciężki śnieg, fale kaszy pod wyciągiem był sprzymierzeńcem narty PRO MTN80 TI należącej do serii ALL MOUNTAIN. Narta ta wyróżniała się przepiękną grafiką. Szczególnie wersja WHITE, w której czarne węglowe końcówki, przełamane bielą z pomarańczowymi akcentami zwracały uwagę każdego estety. Dodatkowo niska waga pozwala zabrać nartę na plecy i wspinać się poza trasą na dziewicze zbocza. Bo jest to narta zarówno na trasy, jak i poza nimi. Piękna, bardzo uniwersalna i stabilna narta między innymi dzięki zastosowaniu tytanowej wkładki.

Jednak zwolennicy puchu i off roadu powinni szukać radości z nartą PRO MTN 95 TI na nogach. Dechy te są znacznie szersze, słabiej taliowane i o większym promieniu skrętu.

dsc_0511 dsc_0563

PODSUMOWANIE

Nic tak nie cieszy, jak wygodny but i narta, która “słucha”. Dzięki technologii VACCUM, Fischer umożliwia nam idealne dopasowanie stopy do buta. Prawdę mówiąc byłem nieco sceptyczny. Rezultaty jednak przeszły moje oczekiwania. Kiedy miałem już wygodny but warto było szukać narty, która odpowiada warunkom, stylowi jazdy i moim umiejętnościom. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni czy w końcu juniorzy w kolekcji ponad 70 nart znajdą ten model, który idealnie dopasuje się do Waszych wymagań. Jak wybrać właściwe dechy? Zawsze warto rozmawiać ze specjalistami z Akademii Carvingu. 😉